rozPOZNAJ nas w mediach

Piotr Podgórski dla Rzeczpospolitej o badaniu przedawnienia z urzędu i opóźnieniach w rozpoznawaniu spraw

Autor: Piotr Podgórski
Rzeczpospolita
Data publikacji: 14.09.2018 r.

Radca prawny Piotr Podgórski z Kancelarii Prawnej Clever One w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej komentuje nowe przepisy kodeksu cywilnego nakazujące – w sprawach przeciwko konsumentom – badanie przedawnienia z urzędu. Wskazuje na możliwość znacznego spowolnienia postępowania, które już obecnie jest niejednokrotnie przewlekłe. Mecenas Podgórski wskazuje również na spowolnienie procedury w e-sądzie.

„Nowelizacja nakładająca na sądy obowiązek badania przedawnienia z urzędu doprowadzi do znacznego spowolnienia postępowania, które już wcześniej było przewlekłe – mówi „Rzeczpospolitej” Piotr Podgórski, radca prawny. – Rozumiem zamysł ustawodawcy, tj. chęć wyeliminowania niedozwolonego nękania dłużników, np. poprzez sztuczne przerywanie przedawnienia, wysyłanie lawinowo wezwań przedsądowych itp., ale czy nie wylano dziecka z kąpielą?”

W dalszej części wypowiedzi radca prawny Piotr Podgórski wskazuje na spowolnienie e-sądu:

„Po pierwsze, e-sąd coraz częściej odmawia wydania nakazu i przekazuje sprawy do zwykłego sądu (do sądu według właściwości ogólnej – przyp. wł.) nawet w prostych sprawach o zapłatę z faktury. Po drugie, nakaz zapłaty wydawany jest nie w ciągu kilku dni – jak było na początku e-sądu (i jak być powinno), ale nawet sześciu miesięcy”.

 

<< Powrót